вівторок, 11 листопада 2014 р.

Нотатки до книги: Исторiя Новой-Сѣчи или послѣдняго Коша Запорожскаго

Книга написана Аполлоном Скальковським у 1840 р. (скачати друге видання — 1846), за основу її написання взято безпосередньо архів Війська Запорозького Низового із цієї останньої Підпільненьської Січі.

Ось, що про цю книгу пишуть розумні люди:

Предметом вивчення Скальковського було запорозьке козацтво в останній період його існування (1734 — 1775). В Запорозькій Січі А. Скальковський вбачав общину на зразок військово-монашеських орденів, що існували у Західній Європі в середні віки. Подібно до католицьких лицарських орденів запорозьке козацтво ніби було пов’язане узами общини (societas), віри (religio) та покликання (vocatio) або мети. Під останньою Скальковський розуміє боротьбу з «невірними». «Поняття про общину, або товариство (орден, по-польськи Zakon) зустрічаємо на кожному кроці в діях Запорожжя» ... 
На взірець лицарів запорожці були зв’язані священними обітницями «товариства», бо всі козаки, незалежно від звання, віку та походження, ставали братами-товаришами, називали свого курінного і кошового отаманів батьком-отцем, а козаків — братчиками».

Автор оповідає перебіг російсько-турецької війни та участь січовиків у ній. Після "атакування Січі" москалями, як розділилася козацька громада, і яким був подальший розвиток запорожців за Дунаєм, на Кубані та, власне, на Запоріжжі.
Читайте оригінал, він не такий вже й великий, а сканована сторінка книги 1846 року дуже добре влазить на планшет. Я ж додам кілька нотаток, так би мовити, не по суті.

  • Після походу за  Південний Буг запорожці поверталися, "ясыру волошского набравши". І от цікаво, то були звільнені від турецьких панів на Волощині побратими, яких татари туди відвели в полон (що й є "ясир"), чи це козаки набрали ясиру на території, контрольованій турками, як це татари робили на території України. Далі цих волохів, тобто молдаван, оселили у Волоських хуторах у Кодацькому відомстві - зараз передмістя Дніпра. Знов, таки, або це полонені набрали в полоні собі дружин і не могли більше воювати, або це таки був їхній ясир, і козаки набрали собі чи у царську казну рабів. 
  • Фортеця Хаджибей, що після російського звоювання була перейменована на Одесу, не була якоюсь там маленькою й незначною. Згадується, як козаки палили передмістя Хаджибея, та не могли здолати великих кам’яних укріплень. Тобто усі ці байки імперські про "Єкатерина основала...", "220 лет Одессе" - то таки байки.
  • Завжди мені видавалася дивною, як для Причорномор’я, назва "Кінбурнська фортеця". Згадується тут вона у трьох варіантах:
    Кінбурн = Кімбор = тур. Kılburun - гостра волосина (бо стоїть на довгій вузькій піщаній косі у морі).
  • Межигірський Монастир (той, на місці якого зараз януковичева Хонка) відряджав багато священників на Січ, а козаки віддавали в монастир багато свого заробленого майна. Священники часто називаються межигірцями.
  • Назви частин фортеці виразно тюрксього походження на Плані Нової Січі: 
    • Гассанбаша (Гассан-баш, Hassan baş тур. "голова, чи може башта, Гассана"),
    • Шамбаша (Шам-баш, Şam baş тур. "Дамасська башта").
    Переклад буквальний, але не менш цікаво. Назви частин фортеці та назви куренів весь час повторювалися у кожній січі, навіть за Дунаєм, а назви куренів зараз можна навіть на мапі Краснодарського Краю побачити. Тобто, слід розуміти, що ці назви успадковано від засновників фортеці, або принаймні від будівельників. Одже, версія Сакальського про заснування Січі польськими шляхтичами не до кінця відображає дійсність.

  • Просто цитата:
    "Только храбрый вітязь Запорожский Афанасій Колпак попрежнему отличался на северных степях Крыма, и его подвиги, не смотря на стратегическую их маловажность, запишем здесь если не для памяти всей Росии, то хотя для памяти Украинских патриотов." 
    (Дуже приємно, коли автор піклується про різних читачів :-) )
  •  І знову згадка про полонених на викуп (православний ясир :) ): "800 челов. Христиан и Евреев отбито у Турок и Татар, но те частью отпущены на свободу, частью поселены в Запорожьи, а частью за откупом отпущены в отечество"
  • У вирішальну мить на козацькій раді під час "атакування Січі" генералом Текелієм із церкви Покрови Пресвятої Богородиці вийшов поп і каже:
    "Що ж це ви будете православну кров проливати?" І всі заплакали і здалися...
    Віки йдуть, а московські попи аргументи не міняють.
Чекаю на коментарі й пропозиції :-)




середа, 22 жовтня 2014 р.

Old Macdonald had a farm... - переклад українською

Усі знають цю пісню з американських мультиків.
Пропоную варант перекладу:

Старий вуйко ферму мав, і-я-і-я-йо,
А на фермі мав качок, і-я-і-я-йо.
Тут ках-ках, там ках-ках,
Скрізь навколо ках-ках-ках-ках.
Старий вуйко ферму мав, і-я-і-я-йо.

Старий вуйко ферму мав, і-я-і-я-йо,
А на фермі мав корів, і-я-і-я-йо.
Тут му-му, там му-му,
Скрізь навколо му-му-му-му.
Старий вуйко ферму мав, і-я-і-я-йо.

І так далі...

Пояснення: МакДональд - це шотландське прізвище, а шотландці для англійців - це горяни. Мені здалося, слово "вуйко" непогано підходить для означення хазяйновитого горянина. Ну а для гуцулів означатиме просто якогось брата батька, що теж непогано.

неділя, 14 вересня 2014 р.

Нотатки по книзі "Країна Моксель, або Московія"

Книгу варто прочитати, але не варто сприймати усе написане як доведений факт. Багато тез потребують уточнення, якщо не спростування, за допомогою справжнього наукового метода.
Для себе цікавими та вартими подальшого вивчення фактами мені видалися такі:

  • У 1246–1247 рр. Плано Карпіні, посол Папи Римского, подорожуючи до Монголії спостерігачем на чергові вибори Великого Хана, проїжджав і наші місця. http://uk.wikipedia.org/wiki/Джованні_Да_Плано_Карпіні
    У 1253–1254 рр. Віллем де Рубрук, чинець, у якості посла короля Франції, їздив через Судак і ставку Батия (Воронезька обл.) до Монголії. http://uk.wikipedia.org/wiki/Віллем_Рубрук
    Обидва залишили багато цікавих свідчень про ті часи, у тому числі про народ "Моксель", що живе у північних краях Золотої Орди і не є, нібито, слов’янським. Треба прочитати твори обох (є в англ. варіантах).
  • Ілья Муромец - народний російський богатир - виявляється, не був руським, а був як раз муромцем, тобто представником фіномовного народу "мурома", яке й дало назву місту Муром. Власне, в самих казках про те, що він з міста і не згадується. Тобто варіант, що він руський з міста Мурома, можна не розглядати. Насправді він був не Муромцем, а Моровцем, з містечка Морівськ на Десні між Києвом і Черніговом. Трохи плутанини тут https://uk.wikipedia.org/wiki/Ілля_Муромець
    Додам від себе, що є така меншина "тверські фіни". Читав про них, як про один з репресованих народів СРСР. Подивіться, де місто Твєрь. І вони туди не переїхали, вони там корінні. Білінський згадує також про народ "вепси" у тому ж зв’язку.
  • Александр Невський, виявляється, ніякого стосунку до Неви не мав, бо був молодший, ніж пише офіційна версія, і все дитинство провів у Орді в заручниках, де став названим братом майбутнього хана Сартака, що потім дозволило йому "просунутись по службі", стати Великим Ханом Князем Володимиро-Суздальського Улуса Князівства, і з татарською ордою проводити перепис Суздальської землі, Твері, Новгорода Великого та Пскова. А неправдиве прізвисько йому Катерина вигадала.
  • Москва заснована у 1272 сином Александра, Данилом. Саме під цим роком вона вперше з’являється у документах. І документи ці - дані загального перепису Монгольської Імперії.
  • Московська держава платила данину Кримському Хану як правонаступнику Золотої Орди до 1700 р.:
    «18 августа 1700 года в Москве сожжен был «преизрядный фейерверк»: царь Петр Алексеевич праздновал турецкий мир, приобретение Азова, уничтожение обязанности посылать поминки (т.е. постоянную дань! — В.Б.) в Крым».[313]
  • Катерина Велика створила спеціальну комісію з переписування історії Московської держави: "Комиссию для составления записок о древней истории, преимущественно России" под начальством и наблюдением графа А.П. Шувалова". І з німецькою ретельністю впродовж 20 років повідшукувала та повиймала усі літописи з усіх можливих місць, де вони могли зберегтися. Комісія всі їх вивчила, написала узгоджений, затверджений варіант, відомий нам сьогодні, а оригінали - знищила. Нищили навіть книги, що лише опосередковано торкалися історичних відомостей. Наприклад: "Указом от 11 февраля 1793 года Императрица повелела сжечь 18656 экземпляров книг, которые были найдены в домах и лавках Николая Ивановича Новикова. И среди них: «Правила христианской жизни», «Краткое начертание географии», «Геометрию», энциклопедические словари, книги по медицине и так далее."
  •  До Катерини, звісно, ще за Петра, була спроба написати науково обґрунтовану історію Московії (Петро ж був європейцем врешті решт). Товариш Петра I — Татіщєв Василій Нікітич, що жив з 1686 по 1750 роки, написав твір "Історія", який мав за джерела ще цілі в той час літописи. Август Людвиг Шлецер, що допомагав авторові працювати над книгою, бачив справжні списки Нестора. Але за Катерини усі примірники цієї "Історії" кудись зникли.

 Отака от історія...

четвер, 21 серпня 2014 р.

Нова класифікація критичності дефектів (в картинках)

Мабуть кожен помічав, що Severity - важливість чи "суворість" дефектів в системах відстеження, застаріла і неоднозначна. То що ж насправді означає важливість "1, 2, 3 або 4"?
TestSheepNZ пропонує нову ієрархію:

  1. OMFG або Ппц!
  2. WTF або "Що за нах?"
  3. Uh? або Хм
  4. Meh або Таке...
Нова класифікація вимагає не тільки нові назви, але й візуалізацію.
 

Severity 1. Ппц!

Це гаплик! До того ж і страховка в бардачку... :-Е

Severity 2. "Що за нах?"

Є все, що треба, але з місця не рушить.


Severity 3. Хм

Може воно й поїде, але це не те, що я очікував.

Severity 4. Таке..

Ну, це, звичайно, дратує. Хотілося б це усунути, але їхати не заважає.




Перекладено звідси:
англ. http://testsheepnz.blogspot.com/2014/07/a-new-defect-severity-hierarchy.html
пол. http://www.testerzy.pl/baza-wiedzy/klasyfikacja-krytycznosc-defektow